هزارتوی افزایش سرمایه ها/نوشتاری از مدیر عامل شرکت کارگزاری بانک انصار

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۸/۱۵ --- کد خبر ۴۴۵

در گفتگوی بورس 24  با دکتر عبداله رحیم لوی مطرح شد:

 

 

 در راستای اجرایی نمودن ماده 5 آیین نامه انضباطی شرکت های پذیرفته شده در بورس و به منظور بهسازی فرآیند افزایش سرمایه، تغییراتی در دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت های پذیرفته شده در بورس صورت گرفته است. این تغییرات نکات مثبت و منفی را در خود جای داده که در ادامه به تشریح تغییرات و نقاط ضعف و قوت آن پرداخته شده است.

 

دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت های پذیرفته شده در بورس مصوبه سال 1384 در قالب 16 ماده، فرآیند و قوانین مربوط به افزایش سرمایه برای شرکت ها را تشریح کرده است. این در حالیست که دستورالعمل جدید مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار در 6 فصل و 26 ماده تهیه شده است.

 

اولین نکته مثبت در دستورالعمل جدید، ایجاد طبقه بندی درست و شفاف از مراحل مختلف فرآیند افزایش سرمایه به طرق مختلف می باشد. در دستورالعمل قبلی به مسائل مهمی چون گزارش طرح توجیهی به عنوان یکی از شاکله های اصلی فرآیند افزایش سرمایه اشاره ای نشده بود که در دستورالعمل جدید به طور مناسبی به آن پرداخته شده است.

 

نکته مثبت دوم استفاده از سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران اوراق بهادار ثبت شده نزد سازمان می باشد.این سامانه می تواند برخی فرآیندها نظیر اطلاع رسانی آگهی تمدید پذیره نویسی، افشای اطلاعیه مربوط به پرداخت مبالغ هزینه ها و کارمزدها، برنامه زمان بندی ارائه گواهی نامه نقل و انتقال و سپرده سهام را تسهیل نماید.

 

از دیگر نکات مثبت تغییرات اعمال شده بهبود مدت زمان برخی مراحل فرآیند افزایش سرمایه می باشد، بطوریکه شرکت ها فرصت مناسبی برای اعمال نظر در مورد تغییرات احتمالی که مدنظرشان هست، دارند. برای مثال، مهلت درخواست تمدید پذیره نویسی حق تقدم به سازمان، از 15 روز به 10 روز قبل از اتمام دوره پذیره نویسی حق تقدم تغییر یافته است.

 

هر چند بهبود تغییرات مثبت در دستورالعمل جدید به لحاظ فنی و نگارشی مشهود می باشد، همواره انتقادهایی به دستورالعمل جدید و قدیم وارد بوده و هست.

 

اولین مسئله نامشخص بودن ملاک های موافقت سازمان برای افزایش سرمایه می باشد. بهتر می بود که معیارهای موافقت سازمان با افزایش سرمایه به صورت قانون، در دل دستورالعمل جدید  جای می گرفت. از نکات مثبت این اتفاق می توانست آشکار شدن ملاک های سازمان برای همه شرکت ها جهت اقدام برای افزایش سرمایه باشد. ضمن اینکه شبهه سلیقه ای برخورد کردن سازمان در مورد افزایش سرمایه شرکت های مختلف پذیرفته شده در بورس از بین می رفت.

 

دومین مسئله ای که باید به آن اشاره کرد، حق تقدم های استفاده نشده می باشد. گاهی مواقع پیش می آید که تعداد حق تقدم های استفاده نشده کم و نامحسوس باشد. فرآیند و بورکراسی فعلی، ثبت افزایش سرمایه را به دلیل همین حق تقدم های استفاده نشده اندک و تعیین تکلیف آن ها به تاخیر می اندازد که گاهی موجب مشکلاتی برای شرکت ها می شود. بهتر می بود که در رابطه با این مسئله و کوتاه کردن زمان فرآیند افزایش سرمایه چاره ای در قالب این دستورالعمل اندیشیده می شد.

 

سومین ضعفی که در دستورالعمل جدید مشاهده می گردد، عدم ملزم کردن شرکت ها و سازمان بورس به استفاده از نرم افزارهای رایانه ای به جهت تسهیل روابط شرکت متقاضی افزایش سرمایه با سازمان و متقاضیان خرید سهام شرکت می باشد. در جهانی که همواره شاهد افزایش سهم تکنولوژی در زندگی بشر هستیم، استفاده از الگوهای مناسب و بومی شده به کاهش هزینه های ریالی و زمانی کمک می کند. برای مثال می توان به فراهم کردن زیرساخت برای ایجاد حساب کاربری در قالب یک شبکه ارتباطی تحت نظارت سازمان برای سرمایه گذاران در بورس اندیشید که تمامی اطلاعات و موارد مربوط به شرکت ها، سازمان بورس و سرمایه گذاران و روابط بین آنها در این شبکه تعریف گردد و از انتشار اطلاعیه ها به روش های منسوخ مانند انتشار در روزنامه های کثیرالانتشار جلوگیری نمود.

 

نکته پایانی و بسیار مهم، طولانی بودن مدت زمان فرآیند افزایش سرمایه در دستورالعمل قبلی و جدید می باشد. دستورالعمل به گونه ای پیچیده و زمان بر طراحی شده است که اجرایی شدن افزایش سرمایه شرکت ها 5-6 ماه به طول می انجامد. این مدت زمان طولانی مسلما به برنامه های آتی شرکت ها مانند اجرای طرح های توسعه ای و زمان بندی راه اندازی پروژه ها یا خطوط تولید جدید، لطمه خواهد زد. به همین دلیل کوتاه شدن این فرآیند به سود شرکت ها می باشد که متاسفانه دستورالعمل جدید نیز به این نکته توجه ای نداشته است.

در پایان باید گفت تغییرات اعمال شده مثبت و قابل تقدیر بوده است اما جهت بهبود فرآیند افزایش سرمایه شرکت ها باید ملاحظاتی در خصوص بهبود و تسهیل هر چه بیشتر آن صورت گیرد.

ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی
چاپ  |  ارسال به دوستان  |  نسخه PDF